AİLE HEKİMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Ev taşıma işleri ne yazık ki evden eve nakliyatla taşınan eşyalarla sınırlı değil. Eğer evini farklı bir mahalleye taşıyorsan, bazı prosedürleri de yerine getirmen gerekiyor.

Yapılacaklar gözünü hiç korkutmasın. Evden eve nakliye işlerini bittikten hemen sonra, yeni ikametgahında yaşarken olası sağlık sorunlarında aile hekimine başvurabilmen için aile hekimliğini de taşıman gerekiyor. Bu önemli adım için işlemler oldukça kısa ve basit. Bu yazımızda, yeni yaşam alanınındaki aile hekimliğine kaydını nasıl aldırabileceğini anlatacağız.

Öncelikle aile hekimliğine daha öncesinden kayıtlı olup olmadığını sistemden teyit etmende fayda var. Bunu e-devlet şifren ile sisteme girerek kontrol edebileceğin gibi, Sağlık Bakanlığı’nı arayarak da öğrenebilirsin. Eğer öncesinde de bir aile hekimin yoksa, kolaylıkla bir dilekçe ile problemi çözebilirsin.

Sistemde senin için atanmış olan hekimin bölgesinden taşınman durumunda ise herhangi bir süreyle kısıtlı kalmadan işlemini dilekçe aracılığı ile kısa sürede gerçekleştirmen mümkün.

İlk olarak yapman gereken, yeni adresine en yakın Aile Sağlık Merkezi’ni ziyaret etmek.  Danışmaya örneğin, İstanbul’dan İzmir’e taşınmış bir aile olduğunuzu belirterek size uygun bir dilekçe örneği vermelerini isteyebilirsin. Verdiğin dilekçe 3 nüshadan oluşur. Biri sende kalır, biri aile hekimi için saklanır bir diğeri de Toplum Sağlık Merkezi tarafından alınır.

Ne yazık ki değişim için internet üzerinden yapılacak bir başvuru geçerli sayılmaz. 18 yaşından büyük olan taşınmış her bireyin bizzat giderek başvuru yapması gerekir. Reşit olmayanların yerine, velisinin ilgili alanları doldurması ve imzalaması yeterli. Talebin en kısa sürede işleme alınır. Ancak her işlem, ayın 20’sine kadar toplanıp 20’sinde ilgililere sunulur. Sonuç olarak en geç diğer ayın başında neticelendirilmiş halini yine sistemden kontrol ederek görebilirsin.

× Canlı Destek